Jak dobrać łańcuch śniegowy i na co zwrócić uwagę
Zima to dodatkowe utrudnienia dla kierowców – warunki drogowe często są bardzo niesprzyjające, szczególnie w regionach górskich. W skrajnych warunkach pomóc mogą tylko łańcuchy śniegowe, w które jak radzą eksperci, warto jest zaopatrzyć się odpowiednio wcześniej.
Jak dobrać łańcuchy śniegowe oraz jak ich używać?
- W dzisiejszych czasach istotne jest dobieranie łańcuchów zgodnie z marką i modelem samochodu, nie po rozmiarach opon. Z pomocą doboru odpowiedniego łańcucha pomoże nam strona łańcuchy.pl będąca efektem współpracy zarówno producentów łańcuchów, jak i samochodów.
- Łańcuchy należy montować na kołach osi napędowej. W przypadku pojazdów, w których oś tylna jest osią napędową, zaleca się także nałożenie łańcuchów na oś kierowaną, celem poprawy manewrowania pojazdem podczas pokonywania zjazdów.
- W przypadku łańcuchów nie posiadających samonapinaczy, po przejechaniu kilkunastu metrów, należy sprawdzić ich ułożenie oraz naciąg. Np. Taurus Diament 9mm (osobowe), Taurus Diament 4x4 (samochód typu: suv i van, dostawczy, terenowy)
- Są dwa sposoby montowania łańcuchów. Pierwszy z nich to Napinanie łańcucha jednoetapowe z automatycznym napinaniem, nie wymagającym dodatkowego dociągnięcia i korygowaniem luzów podczas jazdy. Np: Konig cg9 i weissenfels M32. Natomiast drugi to Napinanie łańcucha dwuetapowe -wymaga dociągnięcia bezpośrednio po założeniu oraz po przejechaniu kilkunastu metrów. Np: Taurus Diament 4x4.
- Kierując pojazdem posiadającym łańcuchy na oponach, należy manewr ruszania i zatrzymywania pojazdu wykonywać powoli, bez gwałtownego przyspieszania. Nie wolno przekraczać prędkości 50 km/h. Przy dłuższych podróżach należy regularnie sprawdzać stan łańcuchów. W czasie jazdy z łańcuchami zamontowanymi na oponach, należy unikać najeżdżania na twarde i ostre krawędzie, jak krawężniki, kamienie.
O czym należy pamiętać
- Zakładanie łańcuchów warto przetrenować przed sezonem lub zaplanowanym wyjazdem, np. w ciepłym pomieszczeniu - garaż. Dzięki próbnym montażom unikniemy późniejszych problemów w trudnych warunkach pogodowych i drogowych. Po założeniu łańcuchów już na drodze pamiętajmy o delikatnym ruszaniu. Łańcuch potrzebuje odpowiednio ułożyć się na oponie zanim osiągnie pełną funkcjonalność. Dotyczy to w szczególności łańcuchów z mechanizmem samonapinania. Gwałtowne ruszenie, mimo prawidłowego montażu, może spowodować zrzucenie łańcucha z koła, a nawet uszkodzenie samochodu.
- Montaż łańcuchów najlepiej przeprowadzać na równym terenie w miejscach bezpiecznych, nie utrudniających poruszania się po drodze innym użytkownikom. W przypadku wjazdu w zaspę śnieżną nie powinno się zakładać klasycznych łańcuchów (z obręczą wewnętrzną) ze względu na brak możliwości ich prawidłowego montażu. Wyjątkiem są tzw. nakładki na kola Konig model KSummit, które są zalecana do montażu w niemal każdym samochodzie, nawet w modelach z bardzo małym prześwitem między oponą a elementami zawieszenia.
- W celu zwiększenia długotrwałości łańcuchów, w miarę możliwości należy: odwrócić je na drugą stronę przy ich ponownym zakładaniu, unikać jazdy po "czarnej" drodze, czyścić po użyciu, a przed ich schowaniem wysuszyć.
Uwaga, ważne informacje przy doborze łańcuchów śniegowych!
Przed dokonaniem zakupu łańcuchów upewnij się, że instrukcja samochodu nie zabrania montażu tradycyjnych łańcuchów na kole Twojego samochodu. W dzisiejszych czasach istotne jest dobieranie łańcuchów zgodnie z marką i modelem samochodu, nie po rozmiarach opon. Często jest tak, że producenci samochodów do jednego modelu samochodu przypisują kilka rozmiarów opon. Zdarza się, że na te w największym rozmiarze nie można założyć klasycznych łańcuchów (z obręczą wewnętrzną).
Konsekwencją założenia nieprawidłowych łańcuchów może być uszkodzenie samego łańcucha, ale też np. wewnętrznej części nadkola, zerwanie czujnika ABS’u, uszkodzenie przewodów hamulcowych, czy elementów zawieszenia.
Warto zwrócić uwagę na fakt różnej numeracji łańcuchów u różnych producentów. Do każdego numeru (np. grupa 90, grupa 73) przypisanych jest kilkanaście rozmiarów opon, które wielkościowo mogą się pokrywać, choć są to łańcuchy różnych firm.
Do samochodów osobowych dedykowane łańcuchy mają wielkość ogniwek w przedziale od 7 – 12 mm, a do samochodów terenowych, dostawczych, SUV , VAN w przedziale 12 – 16 mm.
W razie wątpliwości
Wypożycz łańcuch śniegowy
Zazwyczaj łańcuchy śniegowe używa się sporadycznie. Często jednak po kupnie łańcuchów nie pojawia się okazja by je wykorzystać, w efekcie świeżo zakupiony łańcuch śniegowy czeka w pudełku w nienaruszonym stanie.
Jeśli planujemy kilkudniowy wyjazd w góry, a chcemy odpowiednio się zabezpieczyć, rozsądnym wyjściem jest wypożyczenie łańcuchów, a po powrocie ich zwrot. Unikniemy wówczas sytuacji gdzie łańcuch używany kilka dni w roku, leży w pudełku przez resztę zimy nieużywany. Jest to najlepsze wyjście pod kątem ekonomicznym.
Zapraszamy do skorzystania z wypożyczalni łańcuchów śniegowych.
będąca efektem współpracy zarówno producentów łańcuchów, jak i samochodów.