Jak podróżować odpowiedzialnie z boxem dachowym na samochodzie
Lato to czas, kiedy wreszcie możemy odetchnąć albo przeznaczyć czas na swoje pasje. Do uprawiania sportów i bycia aktywnym na zewnątrz często przydają się różnego rodzaju akcesoria np. plażowe, jednak zajmują one miejsce w bagażniku auta. Często spakowanie wszystkich potrzebnych bagaży dla całej rodziny lub paczki znajomych graniczy z cudem, szczególnie kiedy podróżujemy z dziećmi.
W takich sytuacjach użycie boxa dachowego znacznie ułatwia komfort podróżowania. Wszystkie „przydasie” lądują w kufrze na dachu. Zaopatrzenie się w box dachowy sprawia, że możesz mieć pod ręką wszystko to czego potrzeba przy wakacyjnych wojażach.
Pamiętajmy jednak, że decydując się na skorzystanie z boxa dachowego, jako kierowcy, zobowiązani jesteśmy do przestrzegania kilku zasad gwarantujących bezpieczeństwo podróżnych.
W niniejszym artykule sprawdzisz:
- Jak wybrać odpowiedni i bezpieczny box dachowy.
- Gdzie wypożyczyć box dachowy.
- Jak sprawdzić dopuszczalne obciążenie dachu auta.
- W jaki sposób rozmieścić bagaż w boxie dachowym.
- Jak bezpiecznie podróżować z boksem na dachu samochodu.
- Czy podróż z boxem dachowym wpływa na zużycie paliwa?
Jak wybrać odpowiedni i bezpieczny box dachowy?
Przede wszystkim dopasuj go do swoich potrzeb. Box dachowy zwiększa przestrzeń bagażową samochodu od 300 do ponad 600 litrów. Zazwyczaj kupuje się go raz na lata, biorąc pod uwagę, co trzeba w nim pomieścić. W 99% przypadków tego samego kufra można użyć również z innym samochodem. Warto wybrać autobox renomowanego i znanego producenta – taki produkt posiada odpowiednie atesty oraz certyfikaty i będzie długo służył.
Box dachowy można także wypożyczyć. To sprawia, że ten sprzęt jest w zasięgu finansowym każdego, kto lubi podróżować samochodem. Wypożyczalna to także świetna alternatywa dla osób nieposiadających odpowiednio dużej przestrzeni do przechowywania tego typu sprzętu.
Sprawdź wypożyczalnię Taurus – u nas wygodnie zarezerwujesz sprzęt online i odbierzesz w jednym z naszych salonów: https://wypozyczalnia.taurus.info.pl
Zasady bezpieczeństwa w trakcie podróży z boxem na dachu auta.
Zanim jednak ruszysz w drogę samochodem zapakowanym na full wiedz, że auto z boxem na dachu wymaga odpowiedniego zachowania za kółkiem. Wchodzenie w zakręty, szum wiatru i opór powietrza oraz większe spalanie – na to trzeba się przygotować. Poniżej podajemy garść wskazówek, jak dobrze zamocować kufer na dachu oraz jak odpowiedzialnie z nim jeździć mając na uwadze bezpieczeństwo Twoje, pasażerów oraz innych podróżnych na drodze.
Montaż boxa dachowego na samochodzie.
Aby zamocować box dachowy musisz posiadać bagażnik bazowy z poprzecznymi belkami. Wszystkie ww. akcesoria muszą być zamontowane zgodnie z instrukcją producenta. Przed podróżą należy sprawdzić, czy wszystkie śruby i mocowania są odpowiednio mocno dokręcone oraz czy są w dobrym stanie.
Obciążenie dachu.
Nie wolno przekraczać maksymalnej nośności dachu określonej w instrukcji pojazdu, często jest to 50—75 kg. W tej wartości musi zmieścić się waga bagażnika bazowego, pustego boksa oraz całego bagażu, który zabierasz na wyjazd.
Odpowiednie rozmieszczenie bagażu w boxie dachowym.
Najcięższe przedmioty muszą znaleźć się pośrodku boxa – w miejscu, gdzie kufer jest podparty dwiema belkami poprzecznymi. Najprościej przyjąć, że połowa ciężaru spocznie w środku boxa, a przy nosie i ogonie – po 25%. Cały bagaż powinien być spięty pasami transportowymi, aby je zabezpieczyć przed przesuwaniem podczas jazdy. Trzeba upewnić się, że żaden element bagażu nie blokuje zamka i rygli. Pokrywa powinna równo przylegać do dna, a podczas jazdy musi być zamknięta na klucz.
Zasady jazdy z boxem na dachu samochodu.
Kufer na dachu pojazdu zmienia jego środek ciężkości i wpływa na warunki jazdy. Ma to duże znaczenie przy pokonywaniu ostrych zakrętów, boczny wiatr jest tu również bardziej odczuwalny. Szczególnie na autostradzie, podczas wyprzedzania ciężarówek lub mijania ekranów akustycznych umieszczonych przy drogach na obszarach zurbanizowanych.
- Prędkość jazdy z boxem na dachu powinna być dopasowana do warunków panujących na drodze i nigdy nie może przekroczyć 130 km/h.
- Droga hamowania może być dłuższa z powodu większej masy. Duża waga bagażu wpływa na ruszanie i przyspieszenie oraz wyprzedzanie.
- Zwróć uwagę na wjazd do parkingu podziemnego – auto z boxem „jest wyższe” i niestety, kierowcom zdarza się o tym zapominać.
- Jeśli podróżujesz promem może się zdarzyć, że z powodu bagażu na dachu powinieneś wnieść dodatkową opłatę.
- Nigdy nie wjeżdżaj z boxem na dachu na myjnię automatyczną. Grozi to uszkodzeniem kufra, bagażnika bazowego oraz karoserii.
- Nie przewoź w kufrze na dachu sprzętu elektronicznego ani innych akcesoriów wrażliwych na temperatury i wilgoć.
- Zwiększone zużycie paliwa. Obecność kufra na dachu wpływa na aerodynamikę – zwiększa opory powietrza, a co za tym idzie – spalanie. Z relacji wielu kierowców jednak wynika, że jeżdżąc ekonomicznie przyrost zużycia jest naprawdę niewielki.
Zachęcamy do rozważnej jazdy i do odpowiedzialnego poruszania się samochodem z dodatkowym bagażem na dachu. Nie dość, że zadbamy o bezpieczeństwo, to również nasz portfel będzie nam wdzięczny za spokojniejszą jazdę, bo w kieszeni zostanie więcej środków na wakacyjne szaleństwa. Wiemy, że wyjazd na wyczekany wypoczynek budzi wiele emocji, ale starajmy się je studzić w podróży. Zostawmy pośpiech za sobą, wszak sama droga do celu też może być przyjemnością #gdziekolwiekjedziesz.