Jak przechowywać i konserwować łańcuchy śniegowe
Zima powoli odpuszcza i większość z nas zimowe wypady w góry ma już za sobą. Zabezpieczając na okres letni zimowy sprzęt sportowy, warto zadbać także o swoje łańcuchy śniegowe, tak aby służyły nam przez długie lata.
Po każdorazowym użyciu
Pamiętajmy, że o łańcuchy śniegowe należy zadbać po każdorazowym użyciu. Podobnie jak w przypadku sprzętu narciarskiego, który czyścimy ze śniegu, osuszamy i odstawiamy w suche miejsce, również łańcuchy śniegowe wymagają specjalnego traktowania.
Po ściągnięciu ich z koła, należy w miarę możliwości usunąć spomiędzy ogniw zalegający śnieg i lód. Po użyciu, oczyszczone łańcuchy można przewozić w oryginalnym opakowaniu, zadbawszy wcześniej o ich prawidłowe ułożenie, niemniej rekomendujemy pozostawienie ich luzem. W takim przypadku na pewno nie zapomnimy wyciągnąć ich z samochodu i osuszyć. Unikajmy jednocześnie sytuacji, w których łańcuchy leżą poplątane i przygniecione innym sprzętem. Po dojechaniu do domu, łańcuchy należy bezwzględnie wyciągnąć z pudełka, przemyć w ciepłej wodzie, pozostawić do całkowitego wysuszenia, a następnie prawidłowo włożyć do opakowania w celu przechowania ich do kolejnego użycia.
Więcej na temat prawidłowego używania łańcuchów śniegowych oraz ich montażu przeczytacie tu: Jak dobrać łańcuch śniegowy i na co zwrócić uwagę
Jak przechowywać łańcuchy śniegowe w sezonie letnim?
Osuszone, zabezpieczone w pudełku łańcuchy, powinniśmy przechowywać przez sezon letni w suchym miejscu. Unikajmy przede wszystkim zawilgoconych piwnic czy innych miejsc, w których wilgoć mogłaby spowodować korozję stalowych elementów.
Czy łańcuchy śniegowe, które nie były używane, również należy konserwować?
O ile prawidłowo obchodziliśmy się z łańcuchami śniegowymi po każdorazowym użyciu oraz przechowywane były w suchym miejscu, nie ma potrzeby specjalnie przygotowywać ich do kolejnego sezonu.
Producent nie rekomenduje też żadnych środków konserwujących czy smarów. Bieżące dbanie o łańcuchy, zagwarantuje nam ich użyteczność przez długie lata.
Skorodowane łańcuchy śniegowe
Może się zdarzyć, że zapomnieliśmy wystarczająco osuszyć i zabezpieczyć nasze łańcuchy przeciwśnieżne i w wyniku zawilgocenia pokryła je korozja. W takim wypadku należy możliwie najdokładniej je wyczyścić i można pokusić się o użycie impregnatu antykorozyjnego. Pamiętajmy jednocześnie, że użycie smarów wpłynie negatywnie na komfort ich późniejszego zakładania.
Data przydatności łańcuchów
Łańcuchy śniegowe nie posiadają tzw. „daty przydatności do użytkowania”. Sam producent zapewnia, że o ile łańcuchy były użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem oraz instrukcją użytkowania, będą służyły nam dożywotnio.
Chcąc równomiernie eksploatować nasze łańcuchy śniegowe, w każdym kolejnym sezonie zakładajmy łańcuch na drugą stronę, tam gdzie ślady na ogniwach wskazują na mniejsze zużycie.
W przypadku natomiast rażących błędów w użytkowaniu, jak np. jazda po lodzie lub asfalcie, czy też gwałtowne ruszanie i zatrzymywanie się, a także przekraczanie dozwolonej prędkości 50 km/h, może okazać się, że łańcuchy nie będą nadawały się do kolejnego założenia na koła już po pierwszym użytkowaniu.
Pamiętajmy więc o bezpieczeństwie swoim oraz podróżujących z nami pasażerów oraz dbajmy o sprzęt, który ma nam to bezpieczeństwo zagwarantować.
Warto również rozważyć opcje wypożyczenia łańcuchów lub też skorzystanie z niezwykle praktycznej opcji zakupu dopiero w momencie ich użycia