Nośność dachu samochodu a waga przewożonego bagażu
Wakacyjny czas sprzyja spędzaniu wielu aktywności na świeżym powietrzu. Niektóre z nich wymagają użycia sprzętu, który czasami trzeba przetransportować do miejsca wypoczynku. W ostatnich latach bardzo popularne stało się przewożenie rowerów na dachu auta, boxów dachowych, które pomieszczą wszystkie potrzebne akcesoria plażowe lub biwakowe, a także kajaków, desek SUP lub kitesurfingu.
Mnogość rozwiązań i uchwytów dachowych na sprzęt sportowy daje możliwość swobodnego i komfortowego transportu, lecz wygoda to nie wszystko. Wszak najważniejsze powinno być bezpieczeństwo. Zatem jak bezpiecznie podróżować z dodatkowym bagażem umieszczonym na dachu pojazdu? O tym dowiesz się z tego przewodnika.
Jak bezpiecznie podróżować z bagażem umieszczonym na dachu pojazdu.
Przed wyborem bagażnika dachowego, boxa, uchwytu rowerowego, na sprzęt wodny lub narciarski sprawdź koniecznie w instrukcji obsługi samochodu jaką maksymalną ładowność oferuje dach Twojego auta. Ten parametr definiuje wybór każdego kolejnego akcesorium, począwszy od bazowego bagażnika dachowego, a skończywszy na tym, co może znaleźć się w boxie i ile to waży.
Eksperci z niemieckiego Stowarzyszenia Dozoru Technicznego (GTÜ) zalecają dokładne sprawdzanie wagi przewożonych na dachu elementów oraz stabilności mocowania boxów lub uchwytów dachowych na belkach.
Z podobną ostrożnością należy podchodzić również do limitu całkowitej masy pojazdu. W razie kolizji lub wypadku, zbyt wielkie obciążenia doprowadzą do tego, że podróż może skończyć się tragicznie.
„W przypadku kolizji, najechania na tył samochodu, box dachowy może, jak wynika z naszych testów, szybko zamienić się w tzw. pocisk. Dlatego, dla bezpieczeństwa, po przebyciu krótkiego odcinka trasy sprawdzić należy, czy ładunek jest stabilnie umocowany. Tę czynność powinno się powtarzać także po każdej dłuższej przerwie w użytkowaniu boxa. Należy stanowczo unikać konstrukcji bagażowych domowej roboty” – radzi GTÜ.
Wybór boxa dachowego o odpowiedniej ładowności.
Zdaniem Jacka Radosza, eksperta firmy Taurus, na sprawy związane z bezpieczeństwem najlepiej jest zwracać uwagę już w momencie wyboru bagażnika i boxa na dach:
„Obecnie w większości dostępnych na rynku boxów dachowych stosowane są mechanizmy gwarantujące stabilne zamocowanie na bagażniku bazowym. W ocenie danego modelu pomocne okazać mogą się też m.in. atesty ośrodków certyfikacyjnych. Jakość i poziom bezpieczeństwa potwierdzają specjalne certyfikaty (np. niemiecki TÜV), które są zgodne z normami unijnymi. Ważna jest ponadto norma City Crash. Certyfikat ten gwarantuje, że przy odpowiednim użytkowaniu produkt – nawet w razie zderzenia (do 50 km/h) – pozostanie na dachu.”
Jak obliczyć wagę bagażu możliwą do przewiezienia na dachu samochodu.
Poza zadbaniem o stabilne umocowanie boxa czy bagażnika, należy również dokładnie przeliczyć obciążenie, z jakim mierzyć się musi dach samochodu. Wielu z nas pod uwagę bierze jedynie wagę samego bagażu, zapominając o tym, że bagażnik i elementy mocujące również stanowią niemałe obciążenie.
Po zweryfikowaniu limitu obciążenia dachu sprawdzić trzeba wagę poszczególnych elementów, czyli konkretnie:
- bagażnika bazowego,
- uchwytów na rowery, kajaki i deski np. surfingowe lub narty dodając do tego wagę samego sprzętu sportowego
lub
- boxa dachowego oraz ładunku, który ma być w nim przewieziony.
Sam box dachowy może ważyć od ok. 10 do nawet 30 kilogramów. Do tego należy doliczyć również wagę bagażnika bazowego, która zwykle oscyluje wokół 5 kilogramów. Kilka kilogramów mogą ważyć też taśmy i inne elementy, za pomocą których unieruchamiamy bagaż. Oznacza to, że na co najmniej kilkanaście przewożonych na dachu kilogramów przypada na sam bagażnik z niezaładowanym boxem.
„Załóżmy, że kompletny bagażnik bazowy waży 4 kg. Umieszczony na nim box to np. kolejne 17 kg. Przetransportować chcemy bagaże o łącznej wadze ok. 40 kg. Łączne obciążenie wyniesie więc w tym przypadku mniej więcej 61 kg. Jeżeli dopuszczalne obciążenie dachu naszego samochodu wynosi 75 kg, to oczywiście nie będzie problemu. Kłopot pojawiłby się, gdyby limit obciążenia był niższy i wynosił np. 50 kg. Na identycznej zasadzie powinno się podliczać wagę poszczególnych elementów, gdy korzystamy z innego bagażnika dachowego, np. dedykowanego rowerom” – wyjaśnia Jacek Radosz.
Jak rozmieścić bagaż w boxie dachowym.
Ważne, aby ciężar bagażu czy sprzętu sportowego był rozłożony równomiernie wewnątrz boxa, a najcięższe przedmioty umieszczać na środku. Zabezpiecz ładunek w boksie korzystając z taśm, które znajdują się na wyposażeniu większości boxów. Pamiętaj, że pokrywa musi się swobodnie zamykać. Oczywiście, nie zapomnij, że zarówno Twój box, jak i dach samochodu mają ograniczoną nośność, której nie wolno przekroczyć. Cięższe i wartościowe rzeczy lepiej umieszczać w bagażniku auta – ładunek na dachu podnosi środek ciężkości pojazdu i zmienia jego zachowanie.
Warto prowadzić samochód ze szczególną uważnością. Nie przekraczaj prędkości 130 kilometrów na godzinę oraz odpowiednio zmniejsz prędkość w przypadku trudnych warunków atmosferycznych.
Ile rowerów można przewieźć na dachu samochodu?
Teoretycznie można zmieścić na bagażniku bazowym na dachu samochodu maksymalnie cztery uchwyty rowerowe, wymaga to jednak mocowania rowerów „na zakładkę”, czyli zamiennie przodem i tyłem do kierunku jazdy. Jeśli chcesz trzymać się zaleceń i przewozić wszystkie rowery przodem, nie załadujesz ich więcej niż trzy. Ważne, aby odpowiednio ulokować rowery, równomiernie rozkładając ich ciężar np. większe rowery po zewnętrznych stronach lub naprzemiennie z mniejszymi.
Pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć nośności dachu wskazanej w instrukcji pojazdu. Podkreślamy: ciężar na dachu samochodu to nie tylko waga rowerów, ale także uchwytów i bagażnika bazowego.
Ten poradnik powstał w oparciu o lata doświadczeń naszych ekspertów. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci w doborze akcesoriów w celu bezpiecznego transportu bagażu na dachu pojazdu w myśl zasady „safety first”. Szerokiej drogi Odkrywco!