Wspomnienia z noworocznego pobytu Odkrywców Taurus w Moskwie.
Nowy Rok 2020 w Moskwie minął bez śniegu. To prawdziwa katastrofa dla wszystkich Rosjan! Wszak nie można sobie wyobrazić świątecznie udekorowanego Placu Czerwonego, wizytówki Moskwy, bez białego puchu.
Zazwyczaj już od października Moskwa przysypana jest śniegiem. Zima, jakiej Rosjanie doświadczyli na początku roku 2020, w rejonie Moskwy była najcieplejszą, odkąd 140 lat temu zaczęto prowadzić systematyczne pomiary temperatury. 18 grudnia termometry w stolicy Rosji pokazywały 5,4 stopnia Celsjusza. Wyjątkowo wysoka temperatura zainicjowała okres wegetacyjny roślin, a w moskiewskim zoo i ogrodzie botanicznym zakwitły krokusy, bzy i magnolie.
Tak ciepłego grudnia, jak ten w 2019 r. nie było w Moskwie od 1886 roku…
Sprawa była na tyle poważna, że władze Moskwy zdecydowały się zwozić śnieg, by zatroszczyć się o prawdziwie świąteczną atmosferę. Rosyjskie prawosławne Święta Bożego Narodzenia muszą być białe. Centrum miasta posypano białym pudrem, pochodzącym z lokalnych lodowisk, by zapewnić zimowe tło dla świąteczno-noworocznych dekoracji na reprezentacyjnych placach i ulicach.
Fot. RackWorld | Obyczyświat na Placu Czerwonym
Plac Czerwony, Kreml i ulica Twerska – Odkrywcy Taurus w rosyjskiej stolicy.
Śnieg pojawił się m.in. na ulicy Twerskiej oraz na Placu Czerwonym. Ciężarówki przywiozły go również do Parku Zariadje utworzonego u brzegu rzeki. Dlaczego śnieg pojawił się akurat w tych miejscach? Każde miasto ma swoją ulicę-wizytówkę. W przypadku Moskwy jest to ulica Twerska i słynny Plac Czerwony z malowniczym Kremlem.
Kreml jest, zdaje się, najbardziej rozpoznawalnym kompleksem budowli Moskwy. Jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i położony jest na brzegu rzeki o tej samej nazwie co miasto. To budowla, która od razu zachwyca finezją detali. Na kompleks składają się pałace i cerkwie, natomiast od 1917 roku stał się siedzibą rosyjskiego rządu. XV-wieczna atrakcja architektoniczna zawiera 20 baszt, a długość kremlowskich murów wynosi ponad pół kilometra. Najwyższa wieża-dzwonnica na Kremlu ma wysokość 81 m, co odpowiada około 28 piętrom! Z niej roztacza się widok na bajeczne moskiewskie okolice, w promieniu blisko 30 kilometrów.
Rosja – kraj kontrastów, Moskwa – stolica rekordów.
Kreml bije rekordy nie tylko pod względem wielkości i monumentalności. W bliskim sąsiedztwie oferuje widok na arcywielki dzwon będący jedną z atrakcji Kremla. Jak przystało na coś wielkiego, dzwon otrzymał imię: Car-dzwon i jest największym tego typu „obiektem” na świecie. Waży ponad 200 ton, ma ponad 6 m wysokości oraz ponad 6 m średnicy. Prace nad nim trwały dwa lata, a kolejne półtora okraszano go napisami i dekoracjami.
Co jeszcze można powiedzieć o Kremlu? Z pewnością jest to miejsce w Moskwie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Natomiast pisząc o Moskwie nie możemy pominąć Placu Czerwonego, Maneżowego i ulicy Twerskiej.
Fot. Pexels.com | lśniące ulice Moskwy
Ulica Twerska w Moskwie – synonim luksusu.
Ulica Twerska to najbardziej reprezentatywna ulica w Moskwie. To przy niej znajdziesz budynek Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, to tu znajdują się salony Bentley oraz Rolls-Royce. Szukasz najbardziej ekskluzywnej i drogiej restauracji lub hotelu? Już wiesz, gdzie je znajdziesz. Ulica Twerska jest największą ulicą Moskwy, wiedzie z Placu Czerwonego i jest doskonałym miejscem na spacer po mieście. Szczególnie w świąteczno-noworocznym okresie, kiedy lśni feerią barw i tętni życiem.
Fot. RackWorld | Obyczyświat na Placu Maneżowym
Fot. RackWorld | Obyczyświat wśród dekoracji
Place Czerwony i Maneżowy nie mogły pod żadnym względem ustąpić ulicy Twerskiej w ilości dekoracji i światełek.
Plac Maneżowy w końcówce 2019 roku również wyróżniał się luksusowym designem: była tam jedna z najwyższych moskiewskich choinek z namiotem z girland. Wokół imponującego zielonego drzewa znajdował się jarmark bożonarodzeniowy, na którym można było napić się grzanego wina, kupić świąteczne zabawki i zimowe akcesoria. Każdy bożonarodzeniowy butik stał się zaśnieżoną wieżą ze stylowymi girlandami i żywymi jodłami dookoła.
Fot. Pexels.com | Sklepy ze świątecznymi smakołykami
Milionem bożonarodzeniowych światełek tlił się także Plac Czerwony, który mieści się pomiędzy wschodnim murem Kremla a GUM-em, w samym centrum Moskwy.
Znajduje się na nim Mauzoleum Lenina oraz Sobór Wasyla Błogosławionego, który wydaje się być najbardziej rozpoznawalną atrakcją architektoniczną Moskwy. Tak, to ten budynek z kolorowymi, malowniczymi wieżyczkami, który widać na prawie każdej pocztówce wysyłanej z rosyjskiej stolicy.
Fot. Pexels.com | Sobór Wasyla Błogosławionego
Plac Czerwony to miejsce, które równie często znajduje się na moskiewskich widokówkach.
Słynie ze swojej wielkości, ponieważ ma 700 m długości i 130 metrów szerokości. Czyni to z niego największy plac w Europie. Jego nazwa pochodzi starosłowiańskiego przymiotnika, który zachował się do dziś w wielu językach słowiańskich, także w polskim, ale w języku rosyjskim oznacza ono „piękny”, a w polskim - „czerwony”. Stąd jego nazwa może przywodzić komunistyczne skojarzenia, chociaż warto wiedzieć, że w tym przypadku są mylne.
Na grudniowym Placu Czerwonym obowiązkowo musi znaleźć się lodowisko. Oczywiście pokaźnych rozmiarów, jak przystało na atrakcje, jakie w tym zimowym czasie oferowała Moskwa. Rosjanie są bardzo rodzinni i uwielbiają spędzać czas wspólnie z dziećmi. To sprawia, że błękitna tafla lodu przyciągała wielu ludzi, którzy zechcieli całą rodziną pojeździć na łyżwach. Łyżwiarze popisywali się swoimi umiejętnościami, a nad ich głowami odbywał się prawdziwy festiwal świateł i dekoracji świątecznych.
Fot. Pixabay.com | GUM – pasaż handlowy z przeszklonym dachem
Wspomniany wcześniej GUM, czyli największy punkt handlowy Moskwy także lśni światłem.
Wszędzie jest dużo małych choinek ozdobionych świetlistymi kulami. Tego miejsca nie można nazwać typowym centrum handlowym. Oferuje coś więcej niż zakupy na wysokim poziomie, ma w sobie zapisany kawałek historii państwa rosyjskiego. GUM oznacza „Główny Dom Towarowy” (Gławnyj Uniwiersalnyj Magazin), a jego pomysłodawcą był car Aleksander III. GUM dopasował się wyglądem do panującej wówczas w Europie modą na pasaże, czyli wiele sklepów pod jednym przeszklonym dachem. To miejsce o pięknej architekturze z ciekawymi wnętrzami. Jaskrawość kolorów, dekoracji, posągów i fontann robią wrażenie. Tu zaopatrzysz się w produkty topowych marek modowych, napijesz się aromatycznej kawy w klimatycznej kawiarence. Jednak nawet jeśli nie planujesz zakupów musisz odwiedzić to miejsce, bo daje wgląd w rosyjską duszę.
Takiej skali noworocznej iluminacji nie ma w żadnym europejskim mieście.
Nigdzie miasto nie jest udekorowane tak jasno i pompatycznie jak Moskwa. Girlandy zwisają bezpośrednio „z nieba” i są tak nisko, że można je dosięgnąć ręką! Z roku na rok, kiedy zbliżają się Święta staje się jeszcze bardziej stylowa. Trudno się dziwić, że stolica Rosji przyciąga miliony turystów z całego świata. Od razu po dotarciu do Moskwy możesz poczuć się jak w bajce.
Materiały dostarczone przez partnerów – Odkrywców Taurus z RackWorld:
https://www.rackworld.ru/ | https://www.facebook.com/RackWorld.ru
Dane historyczne pochodzą z www.wikipedia.org
Dane meteorologiczne: https://tvn24.pl/tvnmeteo/informacje-pogoda/swiat,27/snieg-nie-padal-ale-zaspy-leza-bo-swieta-musza-byc-biale,310138,1,0.html